Jak vypadá typický kontrolní den s EKU (A4P – chov s 300 zapojenými kravami)
A. Technik ráno zapne tablet a provede stažení dat (jedním tlačítkem), zkontroluje připravenost dat a vyráží k chovateli (1 minuta).
B. Před začátkem dojení zkontroluje HZOP, případně jej doplní podle skutečnosti zjištěné na chovu. V případě karet zvířat s čárovým kódem může zvolit jejich dohledání pomocí čtečky čárového kódu (15-30 minut).
C. Začne dojení, kde pouze zadává čísla obojků nebo ušní číslo a snímá zkumavky s čárovým kódem, případně objem nádoje, pokud není zaručeno přesné zjistění dle dojírny. Vzorkovnice volně odkládá do kufru. Tablet jej informuje o zvířatech přes 305 dní v laktaci a umožňuje označit mimokontrolní vzorek a další akce přímo během dojení.Pro jednotlivé principy dojíren (rybinové, tandemové, kruhové) jsou dané přesné postupy, aby práce byla maximálně efektivní (dle rychlosti dojírny).
D. Po ukončení první části dojení provede technik tzv. skenování kufru, kde pomocí čtečky načte jednu vzorkovnici po druhé a tím si systém zapamatuje přesnou pozici jednotlivých vzorků. Zároveň probíhá kontrola na kompletnost a správný počet odebraných vzorků (5 minut).
E. Při zahájení druhé části dojení již není potřeba čtečka čárového kódu. Technik pouze zadá obojek nebo ušní číslo a systém mu přesně ukáže, ve kterém kufru a na jaké pozici se vzorkovnice nachází. Technik pouze potvrdí její doplnění, případně dopíše zjištěný nádoj. Na mapě kufru, která se trvale zobrazuje jsou vidět vzorkovnice, které jsou plné nebo poloviční.
F. Po kompletním dokončení dojení samotné zpracování proběhne tak, že technik zkontroluje v tabletu sestavený rozborový protokol, doplní detaily jako příznaky, bazénové vzorky apod. Pokud nebyly nádoje pořizovány během kontroly, jsou dotaženy z centrálního serveru, kam je ihned po ukončení dojení odeslala dojírna. Pak už jedním stiskem všechna data technik odešle na centrální server (10-30 minut).